Jak a proč vznikl tavený sýr?
Otázku výše není tak těžké si zodpovědět. Stačí se zamyslet nad vlastnostmi tavených sýrů. Jejich trvanlivost je poměrně dlouhá, vydrží déle mimo lednici, obal umožňuje konzumaci v malých porcích, ideálních i na cesty. Je to tak, tavený sýr totiž vznikl hlavně kvůli cestování.
Na přelomu 19. a 20. století fungovala ve velké míře v přepravě zboží lodní doprava. Cesty byly dlouhá a chlazení nedostatečné, klasické přírodní sýry tak nebyly často dodány v požadované kvalitě.
Kde a kdo poprvé vyrobil tavený sýr?
Nikoho asi příliš nepřekvapí, že výroba tavených sýrů začala ve Švýcarsku. V roce 1911 se podařilo vyrobit první tavený sýr firmě Gerber. O zhruba 60 let později vyráběla 100 000 krabiček o váze 250 gramů. Společně se Švýcarskem začala svou výrobu také Francie či USA. V Německu se pak začalo vyrábět v roce 1921. V Československu začala tavené sýry jako první vyrábět v roce 1923 firma Bloch ve Vodňanech.
Na jihu Čech se tavené sýry vyráběly v Jindřichově Hradci, Nových Hradech, Řípci, Táboře, Veselí Mezimostí (Veselí nad Lužnicí) a ve Vodňanech. V Plané nad Lužnicí nedaleko Tábora pro vás tavené sýry stále vyrábíme.
Jihočeské Lipno
V Madetě se k výrobě tavených sýrů používají přírodní sýry.
Sýry, které se taví, jsou obvykle takové, jež nemají standardní tvar či gramáž, složením jde ale o sýry, které běžně koupíte v obchodě. Vzhledem k tomu, jak jdou technologie a vývoj výroby kupředu, je těchto kusů čím dál méně. Záleží tedy na rozhodnutí výrobce, zda využije i sýry, které by mohl prodat jako plátkové či výkroje. S tím také souvisí také, jaký je podíl těchto přírodních sýrů a dalších přírodních složek v taveném sýru.
Jihočeské Lipno obsahuje 62 procent přírodních sýrů a smetany. Zdá se vám to málo? Srovnejte nás s konkurencí.
Nejste si jisti, zda je konzumace tavených sýrů zdraví prospěšná? Klikněte na tlačítko níže.