Jak kombinovat sýry s nápoji a pokrmy?
Blaťácké zlato
S vínem jde Blaťácké zlato skvěle dohromady. Hodí se především k bílým vínům z odrůd Chardonnay, Pinot Blanc či Pinot Gris. Dobrou volbou je ale také Ryzlink rýnský či Ryzlink vlašský. Vína, která zrála v sudech, skvěle zvýrazní chuť Blaťáckého zlata s ořechy. Variantu se zeleným pepřem podtrhnou vína typu veltlín, ale zle využít i lehčí červená vína z odrůd Cabernet Savignon nebo Merlot.
Tento sýr si oblíbí milovníci „smažáku“. Blaťácké zlato je jedním z nejlepších sýrů, po kterém můžete sáhnout, pokud se rozhodnete si jej připravit. Vhodné je ale také k nakládání. Naše nakládané Blaťácké zlato sklízí obdiv, ale naložit si ho můžete i doma. Je také vhodné do pomazánek či omáček.
Jihočeská niva
Lze ji využít jak v teplé, tak studené kuchyni. Studené pokrmy z ní vhodně doplní plnější vína s vysokým zbytkovým cukrem, jako jsou ledová či slámová vína nebo červená ovocná. Ke steakovým omáčkám z nivy se pak skvěle hodí vyzrálá mohutná červená vína. Obecně platí, že čím více se sýr používá samostatně, tím více se hodí vína slámová, ledová či botrytické výběry.
Ze sýrů s modrou plísní jistě stojí za zmínku také Jihočeská Zlatá niva, jež má díky vyššímu obsahu tuku ještě krémovější a jemnější chuť. Výborně se vyjímá na slavnostních tabulích v kombinaci s přirozenou sladkostí ledových či slámových vín, stejně tak niva Premium.
Méně vyzrálý sýr je vhodný k tvorbě pomazánek, obalování nebo do salátů, má totiž pevnější konzistenci. Ke konci trvanlivosti se niva hodí spíše k přímé konzumaci, právě třeba s vínem, ale je vhodná i do omáček, na zapečení, rakletování, ale také nakládání. Vyzkoušejte naši nakládanou Jihočeskou nivu, nebudete litovat.
Kamadet
Ke klasické verzi královského sýru se hodí ovocný Merlot nebo Cabernet Sauvignon. Pinot Noir, Modrý Portugal či André budou skvělými společníky variantě s ořechy. Kamadet se zeleným pepřem lze doplnit pikantními tóny Frankovky nebo Cabernetu Sauvignon.
Kamadet je sýr camemberského typu, je tak vhodný i na gril a k nakládání. Skvěle si ho však také vychutnáte jen tak.
Tylžský sýr
Chuť našeho prémiového sýra bezpochyby podtrhne vyzrálejší Veltlínské zelené, Rulandské bílé či šedé, ale skvěle se hodí i Chardonnay. Použít lze také jemnější bílá vína, která však nepostrádají strukturu, nebo sekt vyráběný klasickou metodou.
Klasický Tylžský sýr se perfektně hodí na sýrové fondue, do nákypů, ale i k zapékání či rakletování. Archivní Tylžský sýr je vhodný k nastrouhání na těstoviny, čímž dostanou úplně jiný, luxusnější rozměr. Dávat ho do omáček či zapékat je škoda, nejlépe si ho vychutnáte jen tak, k vínu. Tento sýr lze archivovat, zavřít ho tedy do lednice na pár let není problém, ale kdo z nás to vydrží?
Madeland
Sýr holandského typu je typický svou oříškovo-mandlovou chutí. Specifická chuť vynikne ještě výrazněji ve společnosti bílých vín typu ryzlink, sylvánské či burgundské. Madeland si můžete vychutnat i ve variantě Fitness, která vynikne v kombinaci kvalitních vín typu Müller Thurgau, Muškát moravský a s některými typy růžových vín.
Madeland se skvěle hodí nejen k zapékání, ale také rakletování. Výborně je v sýrovém quiche, ale třeba i v karbanátcích. Vyzkoušejte naše květákové karbanátky a mnoho dalších receptů.
Romadur a Jihočeský syreček
Tyto sýry by jen málokdo zapíjel vínem, my Češi jsme hlavně pivaři a k pivu jsou naprosto ideální. Pro ty, kteří neřeší diety a rádi si pochutnají na tučnějších sýrech, je tu Romadur. Ostatně jak říká náš Mistr sýrař, tuk je nositelem chuti. Pro ty, kteří preferují spíše nízkotučné sýry, je tu syreček, který jistě skvěle splní jejich očekávání.
Abychom sýry nemuseli k pivu jíst jen tak, samotné, i když i to je skvělá varianta, můžeme z nich udělat pomazánku na chleba. Sýry jsou ale také vhodné na gril, k rakletování nebo do hamburgeru či sendviče. Jejich využití je opravdu široké, výborné jsou i naložené.
Když už víte co a jak, vyzkoušejte naše recepty na pomazánky, saláty a další jídla.